Monika Morawiecka Wiek
Monika Morawiecka Wiek

Monika Morawiecka Wiek /\ Po tym roku prezes PGE Baltica Monika Morawiecka ustąpi ze stanowiska, które odpowiada za budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Jest kuzynką obecnego premiera Mateusza Morawieckiego.

Od 2010 roku Monika Morawiecka pełni funkcję dyrektora departamentu strategii w PGE, gdzie karierę zawodową rozpoczęła w 2006 roku. Według Rzeczpospolitej „w lutym 2019 roku została prezesem PGE Baltica, spółki celowej, której celem jest do budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku”.

Podczas pracy widziałam i byłam częścią transformacji, której nikt nie mógł przewidzieć, kiedy zaczynaliśmy. Operator węglowy do firmy z długofalową wizją mierzącą przyszłą neutralność CO2 Dodatkowo z dumą mogę powiedzieć, że jako prezes PGE Baltica od trzech lat stoję na czele tej transformacji.

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Monika Morawiecka posiada dyplom Master of International Management Europejskiego Stowarzyszenia Szkół Ekonomicznych (EAES) na kierunku Finanse i Bankowość. Kuzynka Mateusza Morawieckiego jest córką brata Kornela Morawieckiego, jest więc krewną premiera.

Monika Morawiecka Wiek

Serwis wnp.pl podał wiadomość o odejściu Moniki Morawieckiej z grupy PGE Baltica. Osoba, która była zainteresowana dodatkowymi informacjami na ten temat, wcześniej zamieściła wiadomość na platformie LinkedIn.

„Dla mnie nadszedł czas (jak niektórzy mogą powiedzieć), aby po 15 latach odejść z grupy PGE. W grudniu podjąłem decyzję o odejściu z PGE Baltica” – poinformowała w mediach społecznościowych Monika Morawiecka.

PGE od ponad dekady zatrudnia Monikę Morawiecką. Gdy w lutym 2019 roku została prezesem PGE Baltica, przejęła odpowiedzialność za starania grupy kapitałowej PGE na rzecz budowy pierwszych morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Dyrektor Departamentu Strategii w PGE od 2010 roku odpowiada za długofalowe plany rozwoju spółki, zarówno w energetyce konwencjonalnej, jak i odnawialnej, a także przeprowadzanie analiz otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego PGE.

W latach 2013-2018 zasiadała również w zarządzie Polskiego Stowarzyszenia Energii Elektrycznej, wiodącego stowarzyszenia handlu energią w Polsce. Wcześniej pracowała dla firm konsultingowych, realizując różne projekty m.in. w sektorach elektroenergetycznym, gazowym i ciepłowniczym.

Monika Morawiecka posiada tytuł Master of International Management przyznany przez Europejskie Stowarzyszenie Szkół Ekonomicznych CEMS oraz tytuł magistra Finansów i Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

PGE Baltica poinformowała w czwartek, że jej prezes Monika Morawiecka zrezygnowała z funkcji nadzorującej program budowy morskich farm wiatrowych spółki. PGE Baltica ma w swoim portfelu łączną moc 3,5 GW. Od 2006 roku Morawiecka jest zatrudniona w PGE. Jest spokrewniona z premierem Mateuszem Morawieckim, ale tylko w bliskim gronie rodzinnym.

Od 2006 roku Monika Morawiecka jest zatrudniona w PGE. Od 2010 roku odpowiada za strategię Grupy Kapitałowej, w tym formułowanie długoterminowych planów rozwoju zarówno konwencjonalnych, jak i odnawialnych źródeł energii oraz nadzór regulacyjny.

Zanim jej kuzyn Mateusz Morawiecki wszedł do polityki, pracowała w PGE. – Nie obchodziło mnie to. Jak wyjaśniła w rozmowie z Business Insider Polska, „Swoją karierę w PGE na wysokich stanowiskach rozpoczęłam dużo wcześniej niż premier rozpoczął pracę w Warszawie.

Baltica-1 otrzymała warunki techniczne przyłączenia do sieci przesyłowej w czerwcu 2020 r.; Baltica-2 otrzymała propozycję technicznych warunków przyłączenia do KSE w styczniu 2019 r.; a Baltica-3 otrzymała umowę przyłączeniową na moc 896 MW. PGE Baltica powstała w styczniu 2019 roku i odpowiada za budowę trzech farm wiatrowych na Bałtyku.

Monika Morawiecka Wiek
Monika Morawiecka Wiek